Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Revolut jest cyfrowym bankiem oraz portfelem internetowym. To platforma, która umożliwia handlowanie akcjami oraz kryptowalutami. W przypadku walut wirtualnych jest tutaj jednak pewna różnica w stosunku do giełd. Chcesz wiedzieć jaka? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

revolut-a-urzad-skarbowy-przydatne-informacje.png

Spis treści:

  1. Podatek od kryptowalut: Revolut i rozliczenie kryptowalut
  2. Konto Revolut a urząd skarbowy - jakie dane są niezbędne do rozliczenia i skąd pobrać raport podatkowy?
  3. Revolut - jak rozliczyć PIT?

Kupując kryptowaluty na giełdzie, masz możliwość przelania środków na swój prywatny portfel kryptowalutowy. W przypadku handlu na Revolut takiej możliwości nie ma. Wynika to z tego, że Revolut umożliwia swoim klientom możliwość handlu kontraktami na kryptowaluty, a nie samymi kryptowalutami. Nie ma to jednak większego wpływu na kwestie podatkowe. Po odpłatnym zbyciu walut wirtualnych powstaje powinność podatkowa - podatek od kryptowalut musi zostać rozliczony.

Podatek od kryptowalut: Revolut i rozliczenie kryptowalut

Obrót kryptowalutami na Revolut jest prosty i szybki. Z tego powodu zyskuje zwolenników. Co więcej, platforma obsługuje wiele walut fiat (np. USD, EUR, PLN). Tworzy to pewne trudności. Dlaczego? Ponieważ, jeżeli używasz platformy do handlu głównie dolarów lub euro, to pojawiają się kwestie różnic kursowych. Aby rozliczyć podatek od kryptowalut, musisz podać wartość waluty wirtualnej w złotówkach.

Jak sam widzisz, powstaje ryzyko niepoprawnego rozliczenia podatku ze względu na skomplikowaną kwestię przewalutowania. Jeżeli chcesz mieć pewność, że odprowadzisz podatek o właściwej wysokości, skorzystaj z pomocy doświadczonego w dziedzinie kryptowalut biura rachunkowego lub kancelarii.

jak-rozliczac-podatek-od-kryptowalut.png

Konto Revolut a urząd skarbowy – jakie dane są niezbędne do rozliczenia i skąd pobrać raport podatkowy?

Revolut a urząd skarbowy, to relacja stosunkowo prosta. Platforma handlowa Revolut traktowana jest przez urząd skarbowy w dokładnie taki sam sposób jak inne giełdy. Dlatego do rozliczenia kryptowalut konieczne jest pobranie wyciągu transakcji, które miały miejsce w danym roku podatkowym. Możesz to zrobić bezpośrednio w aplikacji mobilnej Revolut. Po zalogowaniu do aplikacji przejdź do zakładki kryptowaluty i odszukaj opcję, która umożliwi Ci pobranie wyciągów. Dokumentację najlepiej zbierać na bieżąco. W ten sposób znacznie łatwiej dopełnisz wszystkich formalności. Pomocne w całym procesie okazują się narzędzia, które zaprojektowane specjalnie do tego celu. Umożliwiają dodawanie bieżącej dokumentacji oraz co bardzo cenne, przedstawiają aktualną wysokość należności. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia podczas finalnego rozliczania się z urzędem skarbowym.

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Revolut – jak rozliczyć PIT?

Podatek od kryptowalut na Revolut rozlicza się w taki sam sposób jak w przypadku innych platform umożliwiających handel walutami wirtualnymi oraz papierami wartościowymi. Rozliczenie odbywa się przez PIT-38, który należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że zeznanie podatkowe składa się za rok ubiegły. Dochód, który uzyskujesz obecnie w roku 2022, będziesz musiał przedstawić w zeznaniu do 2 maja 2023. Dlaczego do maja, a nie ostatniego kwietnia? Ponieważ w tym roku ostatnie dni kwietnia przypadają na weekend.

Zobacz również:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png