Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Pamiętasz giełdę BitBay? Była w naszym kraju bardzo popularna ze względu na to, że została założona przez Polaka. W roku 2021 przeszła jednak wielki rebranding. BitBay oficjalnie zniknął i pojawiła się Zonda. Niezmienne jest jednak to, że od zysku uzyskanego przy pomocy tej platformy, musisz odprowadzić podatek od kryptowalut.

bitbay-podatek-podatki-od-kryptowalut.png

Jak rozliczyć kryptowaluty Zonda? Kluczowe w tym wypadku jest odpowiednie dokumentowanie zawieranych transakcji. Pamiętaj, że obowiązek podatkowy powstaje na skutek odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Oznacza to, że musisz zapłacić podatek w momencie, gdy zdecydujesz się na sprzedaż swoich kryptowalut za waluty fiducjarne (klasyczne waluty, czyli: złotówki, euro, dolary). Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Spis treści:

  1. BitBay a urząd skarbowy - jakie są obowiązki podatkowe?
  2. BitBay raport podatkowy - czy BitBay wysyła PIT?
  3. Jak wypłacić pieniądze z BitBay bez podatku od kryptowalut?

BitBay a urząd skarbowy – jakie są obowiązki podatkowe?

Każdy inwestor indywidualny, który w danym roku podatkowym podejmował akcje związane z handlem papierami wartościowymi lub walutami wirtualny zobowiązany jest do przygotowania zeznania podatkowego. Oznacza to, że musisz przekazać informacje o poniesionych stratach oraz przychodzie. Na tej podstawie obliczany jest Twój dochód, od którego następnie będziesz musiał odprowadzić podatek w wysokości 19%. Taki właście podatek od kryptowalut obowiązuje w Polsce.

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png

BitBay raport podatkowy – czy BitBay wysyła PIT?

Rozliczenie BitBay odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych platform tego typu. Niezbędne jest przekazanie odpowiedniej dokumentacji, którą możesz pobrać po zalogowaniu się do swojego konta. Zonda, czyli dawny BitBay udostępnia swoim użytkownikom raport podatkowy. Jest to wstępne rozliczenie kryptowalut, które można wykorzystać w rocznej deklaracji podatkowej.

Warto podkreślić, że raport przygotowany przez giełdę Zonda ma charakter informacyjny. Nie jest to opinia prawna oraz podatkowa. Wynika to z tego, że giełda Zonda ma wgląd wyłącznie w Twoje transakcje realizowane w ramach działania tej platformy.

Jak wypłacić pieniądze z BitBay bez podatku od kryptowalut?

Chyba każdy użytkownik tej platformy, chce wiedzieć, jak wypłacić pieniądze z BitBay bez podatku. Po pierwsze nie musisz odprowadzać podatku po każdej wypłacie pieniędzy z giełdy. Podatek od kryptowalut odprowadzasz jeden raz w ciągu roku, wysyłając należność na swój minirachunek podatkowy. Po drugie, jeżeli koszty uzyskania przychodu są wyższe niż przychód, również nie musisz płacić podatku.

Oznacza to, że istnieją scenariusze, w których możesz wypłacić pieniądze z BitBay i nie będziesz zobowiązanym do odprowadzenia podatku. Nie oznacza to jednak, że nie musisz dokumentować swoich transakcji oraz przygotowywać zeznania podatkowego. Jeżeli w ciągu roku dokonujesz wielu transakcji, z wykorzystaniem walut fiducjarnych oraz kryptowalut to uporządkowanie tego może być skomplikowane. W takim wypadku najlepiej skonsultować sprawę z kancelarią specjalizującą się w kryptowalutach lub zaufanym biurem rachunkowym. W ten sposób będziesz miał pewność co do poprawności swoich działań podatkowych.

Możesz równnież skorzystać z intuicyjnego narzędzia, które działa niczym kalkulator podatku od kryptowalut i ułatwia coroczne rozliczenie podatku od kryptowalut.

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Przeczytaj także:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut