Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Jeżeli inwestujesz w kryptowaluty, musisz zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi. W Polsce dochód otrzymany w wyniku odpłatnego zbycia walut wirtualnych (a więc kryptowalut) jest opodatkowany. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu!

podatki-od-kryptowalut-pit.png

Rozliczenie kryptowalut jest zwieńczeniem całego procesu zarabania na kryptowalutach. Powinność podatkowa spoczywa zarówno na przedsiębiorcach, jak i osobach prywatnych. W przypadku inwestorów indywidualnych uzyskany dochód podlega pod 19% podatek dochodowy. Niestety rodzi to wiele pytań. Jak rozliczyć bitcoin i inne kryptowaluty w PIT oraz na co zwrócić uwagę? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!

Spis treści:

 1. Kryptowaluty rozliczanie roczne - czy potrzebny jest księgowy?
 2. PIT a kryptowaluty - jak dokument wybrać?
 3. Bitcoin PIT 36
 4. PIT 38 i kryptowaluty
 5. Jak rozliczyć się z kryptowalut - przykład PIT 38
 6. Kryptowaluty - koszty uzyskania przychodu
 7. Rozliczenie straty z kryptowalut
 8. Bitcoin - kwota wolna od podatku
 9. Jak obliczyć podatek od kryptowalut?
 10. Jak zapłacić podatek od kryptowalut?
 11. Do kiedy rozliczyć kryptowaluty? Obowiązujące terminy

Kryptowaluty rozliczanie roczne – czy potrzebny jest księgowy?

Możesz samodzielnie przygotować rozliczenie roczne. Niestety, jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, narażasz się na kosztowne błędy. Z tego powodu, zaleca się korzystać z pomocy wykwalifikowanego księgowego lub biura rachunkowego. Jeżeli jednak chcesz samodzielnie przygotować rozliczenie roczne, możesz skorzystać z dedykowanych narzędzi, które pomagają zebrać dokumentację oraz obliczyć wysokość podatku, działając jak swego rodzaju kalkulator podatku od kryptowalut. Sprawdź jak działa narzędzie od pitkrypto - kliknij w poninższy baner i dokonaj bezpłatnej rejestracji!

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

PIT a kryptowaluty – jak dokument wybrać?

Rozliczenie dochodu z kryptowalut odbywa się przez PIT-38 w przypadku osoby fizycznej. Możliwe jest również rozliczenie przez PIT-36 w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej.

Bitcoin PIT-36

Przedsiębiorcy rozliczają kryptowaluty na innych zasadach niż osoby prywatne. W ich przypadku pojawiaja się więcej zmiennych oraz trudności podatkowych. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach skali podatkowej, powstaje powinność wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-36.

Jeżeli przedsiębiorca otrzymywał zapłatę w kryptowalutach lub przy ich pomocy uiszczał opłaty, powinien to uwzględnić w zeznaniu. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji, będzie skonsultowanie się z profesjonalną kancelarią.

PIT-38 i kryptowaluty

Zyski z kapitałów pieniężnych uzyskane przez inwestorów prywatnych należy uwzględnić w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że przychód uzyskany w wyniku zbycia walut wirtualnych, również podlegają pod ten obowiązek. Podatek od kryptowalut należy rozliczać do końca kwietnia, podobnie jak inne dochody uzyskane na skutek odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz akcji.

Jak rozliczyć się z kryptowalut – przykład PIT-38

Wiele osób ma trudności, ze zrozumieniem, co tak naprawdę podlega opodatkowaniu. W końcu w przypadku kryptowalut wykonują często dziesiątki transakcji miesięcznie, czy od każdej należy odprowadzać podatek? Jak rozliczać się z kryptowalut? Otóż powinność podatkowa powstaje dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut do walut fiducjarnych (czyli klasycznych walut, takich jak euro, złotówka lub dolar).

Kryptowaluty – koszty uzyskania przychodu

Za koszt uzyskania przychodu uznaje się kwotę przeznaczoną na zakup walut wirtualnych oraz ewentualne opłaty z tym związane. Jeżeli kupujesz kryptowaluty na giełdzie, w bitomacie lub kantorze kryptowalutowym wykorzystując waluty fiducjarne, to masz prawo uznać to za koszt uzyskania przychodu.

Rozliczenie straty z kryptowalut

Jeżeli w danym roku nie uzyskałeś dochodu, a poniosłeś koszty, możesz wykazać stratę przy rozliczaniu kryptowalut. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? Ponieważ dzięki temu, będziesz mógł uwzględnić tę stratę w przyszłorocznym zeznaniu podatkowym, tym samym obniżając przyszłą należność.

Bitcoin – kwota wolna od podatku

Niestety, polskie prawo nie uwzględnia czegoś takiego jak kwota wolna od podatku należnego w wyniku uzyskania dochodu na skutek odpłatnego zbycia kryptowalut. Opodatkowaniu podlega każda złotówka. Co więcej, inwestorzy indywidualni mogą, a nawet powinni wykazywać również straty uzyskane na skutek takich działalności. Nie mogą w ten sposób uniknąć podatku, jednak mogą go zminimalizować. W optymalizacji podatkowej może pomóc Ci biuro rachunkowe specjalizujące się w kryptowalutach.

Jak obliczyć podatek od kryptowalut?

Jak rozliczyć kryptowaluty? W tym celu należy dokonać odpowiednich obliczeń. Wszystkie koszty należy odjąć od przychodu. Problem polega na tym, że ciężko jest to zrobić bez odpowiedniej dokumentacji transakcji. W związku z tym powinieneś na bieżąco kompletować niezbędną dokumentację. Wyciągi możesz pobrać po zalogowaniu się na giełdowe konto.

jak-rozliczac-podatek-od-kryptowalut.png

Jak zapłacić podatek od kryptowalut?

Zdajesz sobie już sprawę z obowiązku podatkowego. W takim razie, jak zapłacić podatek od kryptowalut? Jeżeli z zeznania podatkowego wynika obowiązek uiszczenia opłaty, to możesz to zrobić na dwa sposobu: bezgotówkowo oraz gotówkowo.

Jak odprowadzić podatek od kryptowalut? Opcja bezgotówkowa polega na wykonaniu przelewu na Twój mikrorachunek podatkowy. Pamiętaj, że istotne jest właściwe opisanie przelewu. Płatność gotówkową wykonuje się w kasie urzędu skarbowego lub podmiocie, który go obsługuje np. w placówce pocztowej.

Do kiedy rozliczyć kryptowaluty? Obowiązujące terminy

Poza tym, jak rozliczać kryptowaluty, warto wiedzieć, do kiedy należy je rozliczyć. Dla przykładu, zarówno PIT-38, jak i PIT-36 za rok 2022 należy złożyć do 2 maja 2023 r. Dlaczego nie do końca kwietnia, jak to przeważnie ma miejsce? Ponieważ w roku 2023 ostatnie dni kwietnia przypadają na weekend.

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png

Sprawdź również pozostałe artykuły:

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut