Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Coinbase to jedna z czołowych giełd. Umożliwia obrót kryptowalutami oraz skorzystanie z narzędzi DeFi. W związku z tym, jej użytkownicy mogą inkasować zysk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dochód uzyskany przez odpłatne zbycie walut wirtualnych podlega pod opodatkowanie. Jaki jest więc podatek od Coinbase?

coinbase-podatek-od-kryptowalut.png

Handel kryptowalutami a podatek to zawsze gorący temat. Przepisy w tej kwestii zmieniały się wielokrotnie. Na chwilę obecną obowiązuje 19% podatek od dochodu. Oznacza to, że każdy inwestor jest zobowiązany do wypełniania zeznania podatkowego. Możesz zająć się tym samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteś biegły w księgowości, to może być dla Ciebie duże wyzwanie. W takich sytuacjach zaleca się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego biura rachunkowego. Dowiedz się więcej o tym, jak odprowadzić podatek od giełdy Coinbase!

Spis treści:

  1. Coinbase a urząd skarbowy - kiedy i jak rozliczyć podatek od kryptowalut?
  2. Raport podatkowy - skąd czerpać dane do rozliczenia PIT na Coinbase?
  3. Coinbase: giełda bitcoin a podatki - podsumowanie

Coinbase a urząd skarbowy – kiedy i jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczać podatek od kryptowalut. Skoro obrót kryptowalutami jest opodatkowany, to znaczy, że wymaga on również dokumentowania działań. Na podstawie Twoich transakcji wyjścia do walut fiducjarnych (czyli klasycznych walut, takich jak złotówki, euro, dolary) oblicza się należność podatku od kryptowalut.

Podatek od kryptowalut odprowadza się jeden raz w roku. Ma to miejsce przez dokument PIT-38. To właśnie tam, musisz określić przychód oraz koszt uzyskania przychodu. PIT-38 należy złożyć do końca kwietnia następnego roku. Oznacza to, że za rok 2022 rozliczasz się pod koniec kwietnia 2023 r.

proste-rozliczanie-podatku-od-kryptowalut.png

Raport podatkowy – skąd czerpać dane do rozliczenia PIT na Coinbase?

Żeby móc przygotować zeznanie podatkowe konieczne jest odpowiednie dokumentowanie działań. Raporty podatkowe oraz wyciągi możesz pobrać z platformy, którą wykorzystujesz do handlu. Pamiętaj jednak o tym, że dobrze jest gromadzić dokumentację na bieżąco, ponieważ znacznie ułatwia to późniejsze rozliczenie.

Jeżeli nie wiesz, jakie dane będą Ci potrzebne, skonsultuj się z kancelarią lub biurem rachunkowym, które specjalizuje się w rozliczaniu kryptowalut. Pomogą Ci oni nie tylko złożyć zeznanie, ale również nauczą jak dokumentować transakcje i jak przechowywać dane. Jeżeli koniecznie chcesz zająć się tym samodzielnie, to możesz skorzystać z przystosowanych do tego celu narzędzi. Pozwalają one na gromadzenie dokumentów oraz wcześniejsze obliczanie należności podatku od kryptowalut.

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Coinbase: giełda bitcoin a podatki – podsumowanie

Giełda bitcoin a podatki to nierozerwalna relacja, która dotyczy również Coinbase. Użytkownicy tej platformy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że dochód, który powstaje na skutek odpłatnego zbycia walut wirtualnych, podlega opodatkowaniu. Są jednak sytuacje, w których podatku płacić nie musisz. Zainteresowany? Są to momenty, w których koszty uzyskania przychodu wykraczają ponad przychód. W takiej sytuacji nie wykazujesz dochodu, a co za tym idzie, nie masz obowiązku odprowadzania podatku. Warto w zeznaniu podatkowym uwzględniać wszystkie koszty, ponieważ pozwolą zmniejszyć również przyszłoroczną należność.

Polecamy także lekturę:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png