Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut

Kanga Exchange to popularna platforma obsługująca kryptowaluty. Dokładniej rzecz ujmując, jest to polska giełda, która zarządza również siecią kantorów. Umożliwia wymianę kryptowalut na waluty fiducjarne. Problem polega na tym, że metody, które dostępne są w jej ramach (takie jak wypłata w bankomacie przy pomocy kodu BLIK) tworzą pewne trudności: użytkownicy czasami nie wiedzą, w jaki sposób należy rozliczać się z urzędem skarbowym. Dowiedz się więcej, by nie mieć podobnych wątpliwości!

podatki-od-kryptowalut-kanga.png

Wypłaty realizowane przez Kanga Exchange są szybkie oraz wygodne. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaki rodzaj wypłaty wybierzesz, wciąż ciąży na Tobie obowiązek odprowadzenia podatku od kryptowalut. W Polsce obowiązuje podatek od odpłatnego zbycia walut wirtualnych i wynosi 19%. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób odprowadzić należność? Czytaj dalej!

Spis treści:

  1. Terminy: kiedy rozliczyć kryptowaluty z Kanga Exchange?
  2. Dane do PIT z Kanga Exchange - skąd pobrać raport podatkowy
  3. Giełda Kanga Exchange - jak wpłacić pieniądze i rozliczać PIT?

Terminy: kiedy rozliczyć kryptowaluty z Kanga Exchange?

Kryptowaluty należy rozliczyć przy pomocy dokumentu PIT-38. Indywidualny inwestor ma obowiązek złożenia tego dokumentu do końca kwietnia. Warto pamiętać o tym, że rozliczenie obejmuje rok poprzedni. Oznacza to, że PIT, który złożysz w roku 2023, będzie dotyczył inwestycji dokonanych w roku 2022. Opodatkowaniu podlega dochód, żeby jednak poznać jego wysokość, konieczne jest podliczenie zysków i strat. W tym celu należy przygotować dokumentację, która potwierdzi przychód oraz koszty uzyskania przychodu. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tematyce podatkowej, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego.

Dane do PIT z Kanga Exchange – skąd pobrać raport podatkowy

Kanga Exchange umożliwia wypłaty środków. To jednak na Tobie leży obowiązek dokładnego dokumentowania swoich poczynań. Najlepiej zbierać dokumentację na bieżąco, ponieważ znacznie ułatwi to następnie proces rozliczania się z dochodu. Możesz skorzystać z dostępnych narzędzi, które znacznie ułatwiają ten proces. Pozwalają one na wgrywanie dokumentacji potwierdzającej transakcje. Ma to dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim, masz wszystkie dokumenty w jednym miejscu. Po drugie jesteś w stanie na bieżąco monitorować wysokość podatku od kryptowalut. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek podczas składania dokumentu.

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Giełda Kanga Exchange – jak wpłacić pieniądze i rozliczać PIT?

Jak wpłacić pieniądze w Kanga Exchange? To bardzo proste wystarczy, że udasz się do jednej z wielu placówek, które rozsiane są po terenie całego kraju. Znajdziesz je praktycznie we wszystkich większych miastach. A jak rozliczyć PIT? Jest to równie proste. Pieniądze na poczet podatku możesz wpłacić na dwa sposoby. Pierwsza jest metoda gotówkowa. Musisz udać się do odpowiedniego urzędu i opłacić należność podatku od kryptowalut. Podatnicy znacznie częściej decydują się jednak na skorzystanie z opcji bezgotówkowej. Podatek możesz odprowadzić na swój mikrorachunek podatkowy, który możesz wygenerować na stronie gov. Jeżeli masz problem z całym procesem, możesz skonsultować się z księgowym, który specjalizuje się w rozliczaniu kryptowalut.

Dowiedz się więcej, czytając:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png