Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Czy wiesz, że w pewnych sytuacjach nie musisz odprowadzać podatku od kryptowalut? Może to mieć miejsce nawet w sytuacji, gdy wykazałeś przychód. Chcesz wiedzieć, jak nie płacić podatku od kryptowalut? Jeżeli tak, to zapoznaj się z dalszą częścią tekstu!

jak-nie-placic-podatku-od-kryptowalut.png

Spis treści:

  1. Wypłata kryptowalut bez podatku
  2. Kryptowaluty - kwota wolna od podatku
  3. Podsumowanie: jak ominac podatek kryptowaluty

Wypłata kryptowalut bez podatku rzeczywiście jest możliwa. Wymaga jednak odpowiedniej znajomości przepisów. Pomóc może Ci w tym biuro rachunkowe specjalizujące się w tematyce kryptowalut. Skorzystanie z takiej usługi jest zalecane, ponieważ rozliczanie z kryptowalut wymaga od Ciebie dokładnego dokumentowania transakcji. Specjaliści będą w stanie pomóc Ci w tym procesie.

Możesz również skorzystać ze specjalnych narzędzi, które ułatwiają rozliczanie podatku od kryptowalut gdyż działają jak kalkulatory podatku od kryptowalut. Dzięki temu będziesz w stanie z wyprzedzeniem oszacować, czy jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

Wypłata kryptowalut bez podatku

Wiele osób zastanawia się, jak ominąć podatek, a to niestety błędny kierunek. Nie ma legalnych sposobów na to, aby nie płacić należnego podatku. Są jednak sytuacje, w których pomimo uzyskania przychodu wskutek odpłatnego zbycia walut wirtualnych, nie musisz odprowadzać podatku.

Jak sprzedać kryptowalutę bez podatku? Nie będziesz zmuszony do odprowadzenia podatku od zysku ze sprzedaży kryptowalut do walut fiducjarnych wtedy, gdy koszty uzyskania przychodu będą wyższe, niż przychód. W takim momencie nie wykazujesz dochodu, a co za tym idzie, nie musisz płacić podatku dochodowego.

proste-rozliczanie-podatku-od-kryptowalut.png

Kryptowaluty – kwota wolna od podatku

Jak wypłacić kryptowaluty bez podatku? Na sam początek musisz uświadomić sobie, kiedy należy odprowadzić podatek. Nie musisz go płacić za każdym razem, gdy zamieniasz kryptowalutę na walutę fiducjarną (np. PLN lub EUR). Podatek od kryptowalut odprowadzasz raz do roku. PIT-38 podatnik składa do końca kwietnia, a rozliczenie kryptowalut obejmuje okres ubiegłego roku. Należy w nim wykazać dochody z zysków kapitałowych opodatkowanych zgodnie z art. 30b ustawy PIT.

Niestety obecne przepisy nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku. Podatek dochodowy od osób fizycznych (deklaracja PIT-38) nie jest podatkiem progresywnym. Jego wysokość jest taka sama, niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu. Oznacza to, że od każdej złotówki dochodu ze zbycia walut wirtualnych musisz odprowadzić 19% podatku.

Podsumowanie: jak ominąć podatek kryptowaluty?

Istnieje kilka scenariuszy, w których nie będziesz musiał płacić podatku od kryptowalut. Jeżeli w danym roku koszt uzyskania przychodu będzie wyższy niż sam przychód, to nie będziesz musiał odprowadzać 19% podatku. Co więcej, stratę możesz uwzględnić w przyszłym zeznaniu podatkowym.

Stwarza to kolejną sytuację, w której nie będziesz zmuszony do odprowadzania podatku od kryptowalut. Jeżeli koszty z zeszłego zeznania podatkowego były wyższe niż przychód uzyskany w danym roku, to również nie wykażesz dochodu. Żeby jednak mogło tak być, musisz sumiennie prowadzić dokumentację związaną z kryptowalutami. Warto skorzystać z pomocy np. kancelarii podatkowej, ponieważ jej pracownicy są na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Skrupulatne prowadzenie dokumentacji ułatwi także narzędzie od pitkrypto.

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png

Sprawdź, jakie informacje znajdziesz w pozostałych artykułach:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut