Your Company

pitkrypto.pl

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Podatki od kryptowalut

Co można uznać za koszt od uzyskania przychodu przy rozliczaniu kryptowalut?
Kosztem uzyskania przychodu przy rozliczaniu podatku od kryptowalut można uznać wydatki poniesione przy zakupie kryptowalut, a także prowizje w przypadku transakcji fiat-krypto, krypto-fiat. Jeśli masz wątpliwości, czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodu, skonsultuj tę kwestię z doświadczonym księgowym.
Jak udokumentować sprzedaż Bitcoina, Ethereum i innych kryptowalut, by rozliczyć podatek?
By udokumentować sprzedaż Bitcoina, Ethereum lub innych kryptowalut zachowaj potwierdzenia transakcji np. pobrane z giełdy kryptowalut lub otrzymane w kantorze kryptowalut, z bitomatu.
Ile wynosi podatek od kryptowalut w 2022 roku?
Podobnie, jak w latach ubiegłych, podatek od kryptowalut w 2022 roku wynosi 19%. Tyle samo procent będziesz musiał odprowadzić w 2023 r. (za rok ubiegły).
Czy od bitcoina trzeba płacić podatek?
Wielu inwestujących w kryptowaluty zastanawia się czy z bitcoina trzeba się rozliczać? Czy od bitcoina trzeba płacić podatek? Odpowiedź jest prosta: tak. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, należy rozliczyć się z kryptowalut, w tym ze sprzedaży Bitcoin, przy okazji składania PIT.
Jak bezbłędnie obliczyć podatek od kryptowalut?

By bezbłędnie obliczyć podatek od kryptowalut, przede wszystkim należy zgromadzić wszelkie niezbędne dane jak sumę przychodu i kosztów uzyskania przychodu, a następnie dokonać obliczeń. Pomocne będzie udostępniane przez nas narzędzie, które służy do obliczania podatku od kryptowalut. Rejestracji możesz dokonać na stronie https://app.pitkrypto.pl/register - sprawdź jakie to proste.

Jak wypłacać z bitomatu by rozliczyć podatek od kryptowalut?
Wypłata z bitomatu a podatek budzi zainteresowanie wśród wszystkich, którzy korzystają z tego typu usług. By rozliczyć podatek od kryptowalut wypłacanych z bitomatu, należy zachować potwierdzenie wypłaty, by następnie ująć dane na nim zawarte w rozliczeniu.
Czy przy wymianie kryptowalut obowiązuje podatek?
Przy każdorazowej wymianie kryptowalut na waluty fiat nie musisz odprowadzać podatku. Zrobisz to raz w roku przy okazji rozliczenia PIT-38.
Czy są sytuacje, w których można nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut jest obowiązkowy w przypadku uzyskania przychodu na skutek odpłatnego zbycia kryptowalut. Istnieją jednak sytuacje, w których podatku od kryptowalut nie będziesz musiał odprowadzać. Te wyjątki opisaliśmy w artykule: https://pitkrypto.pl/poradnik/goracy-temat-jak-nie-placic-podatku-od-kryptowalut

Czy przy rozliczaniu podatku od kryptowalut potrzebny jest księgowy?
Aby rozliczyć się z kryptowalut, nie masz obowiązku korzystać z usług księgowego, jednak może to spowodować uniknięcie pomyłek lub niedopatrzeń.
Jak rozliczyć Bitcoin w PIT samodzielnie?
Aby w łatwy sposób rozliczyć Bitcoin w PIT, a także wszystkie pozostałe kryptowaluty własnymi siłami możesz skorzystać z dostępnych narzędzi typu pitkrypto, które dostarczają gotowy raport podatkowy.
Podatek od kryptowalut na Revolut - jak pobrać niezbędne dane?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek od kryptowalut korzystając z Revolut przeczytaj tekst: https://pitkrypto.pl/poradnik/podatek-od-kryptowalut-revolut-urzad-skarbowy-i-rozliczenie-pit

Bitbay raport podatkowy - gdzie szukać?

Bitbay już nie istnieje, gdyż giełda przeszła rebranding - dziś to Zonda. O tym jak rozliczyć podatek korzystając z Zondy przeczytasz więcej na https://pitkrypto.pl/poradnik/czym-jest-bitbay-podatek-rozliczenie-kryptowalyt-na-gieldzie-zonda

Czy odprowadzenie podatku od kryptowalut na giełdzie Binance jest możliwe?

Korzystając z giełdy Binance możesz zgromadzić niezbędne dane do rozliczenia kryptowalut. Szczegółowe omówienie tematu znajdziesz na https://pitkrypto.pl/poradnik/binance-podatki-jak-rozliczyc-kryptowaluty

Czy korzystając z Coinbase należy rozliczyć podatek od kryptowalut?

Rozliczenie podatku od kryptowalut jest koniecznie niezależnie od giełdy, z której korzystasz. O tym jak poradzić sobie z podatkiem od kryptowalut w przypadku Coinbase przeczytasz na https://pitkrypto.pl/poradnik/coinbase-gieldowy-handel-kryptowalutami-i-podatki

Jak sprawdzić ile podatku od kryptowalut będę musiał zapłacić?
Rozliczenie podatku od kryptowalut przypada raz do roku, w momencie składania PIT. By mieć rozeznanie, jak wysoki podatek będzie do uiszczenia, możesz skorzystać z narzędzia na pitkrypto. Pozwoli Ci ono monitorować wysokość należnego podatku przez cały rok, po każdej wykonanej transakcji (kupno, sprzedaż kryptowalut).
Czy podatek od kryptowalut dotyczy transakcji pomiędzy różnymi kryptowalutami?
Opodatkowaniu podlegają tylko transakcje do fiat czyli PLN, USD, EUR itd. więc transakcje np. do USDT czy innych krypto są neutralne podatkowo - w takim przypadku nie musisz odprowadzać podatku od kryptowalut.

Narzędzie do rozliczania podatku od kryptowalut

Czy pitkrypto to kalkulator podatku od kryptowalut?
Aplikację pitkrypto można potraktować jako kalkulator podatku od kryptowalut. Narzędzie pozwoli obliczyć wysokość podatku od kryptowalut, jaki będziesz zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego.
Czy rejestracja na stronie pitkrypto.pl jest bezpłatna?
Tak, rejestracja na stronie pitkrypto.pl jest bezpłatna.
Czy moje dane osobowe są bezpieczne, gdy korzystam z pitkrypto?
Założenie konta, jak i korzystanie z systemu nie wymaga podawania wielu danych osobowych - wystarczy adres e-mail, by dokonać rejestracji. Twoje dane osobowe będą wymagane tylko, gdy będziesz chciał wygenerować PIT, lub w przypadku API, jeśli będziesz chciał, aby system automatycznie zaciągnął dane. Jeśli jednak chcesz tego uniknąć, możesz wgrać listę transakcji np. przez arkusz kalkulacyjny czy plik cvs. Jeśli nawet dodasz klucz API, to klucz ten nie będzie miał uprawnień do tradingu czy wpłat/wypłat, a jedynie uprawnienia do zaciągnięcia historii transakcji.
Czy firmy mogą korzystać z pitkrypto?
Oczywiscie, firmy też mogą korzystać z naszego narzędzia - sposób rozliczeń jest podobny, jak w przypadku osób fizycznych z tą różnicą że firmy mogą uwzględniać koszty np. fee giełd czy transferów.
Kto może skorzystać z pitkrypto? Czy trzeba być rezydentem RP?
Portal na ten moment dedykowany jest polskim rezydentom podatkowym, wysokość podatku wyliczana będzie zgodnie z polskim prawem podatkowym.
Jakie są zalety narzędzia do rozliczania podatku od kryptowalut od pitkrypto?
W dowolnym momencie użytkownik naszego systemu może sprawdzić jaki jest bilans transakcji: czy ma do zapłaty podatek od kryptowalut, w jakiej wysokości, czy też może podejmować kolejne inwestycje bez konieczności zapłaty podatku. W dowolnym momencie użytkownik może wygenerować zestawienie z dowolnego okresu, analizować statystyki, a jak zajdzie potrzeba (najczęściej raz w roku) wygenerować formularz PIT-38 - wypełniony, gotowy do złożenia w US.