Your Company

pitkrypto.pl

Poradnik

Binance a podatki - jak rozliczyć kryptowaluty?

Giełda Binance jest obecnie największą oraz jednocześnie najpopularniejszą platformą, która umożliwia obrót kryptowalutami. Prawdopodobnie masz świadomość, że dochód uzyskany na skutek odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest w naszym kraju opodatkowany. Oznacza to, że również od handlu kryptowalutami na Binance musisz odprowadzić podatek odkryptowalut. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!

binance-podatki-od-kryptowalut.png

Binance a podatki - jak do tego odnosi się urząd skarbowy? Podobnie jak do innych platform umożliwiających obrót kryptowalutami. Jeżeli handlujesz na Binance nie ominą Cię podatki od kryptowalut. Kiedy powstaje powinność podatkowa? Czy od każdej transakcji z udziałem kryptowalut musisz odprowadzać podatek? Otóż nie. Opodatkowane są wyłącznie transakcje, w których udział biorą kryptowaluty w parach z walutami fiducjarnymi, czyli np. złotówkami lub euro. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Spis treści:

  1. Binance - urząd skarbowy i rozliczenie PIT
  2. Raport podatkowy na Binance - co musisz wiedzieć by rozliczyć podatek od kryptowalut
  3. Jak wypłacić pieniądze z Binance bez podatku? Kiedy jest to możliwe?

Binance – urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Binance to platforma, która oferuje kilka sposobów pozyskania dochodu. Użytkownicy poza handlem mogą również zainteresować się opcjami DeFi. Zdecentralizowane finanse to ciekawa alternatywa dla dobrze znanych lokat. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób pozyskałeś kryptowaluty, musisz odprowadzić podatek od ich odpłatnego zbycia.

Obecnie w tym celu wypełnia się PIT-38. Indywidualny inwestor przy jego pomocy może rozliczyć się z dochodów, które uzyskał, a więc wykonac rozliczenie kryptowalut. Jeżeli nie chcesz samodzielnie wypełniać dokumentu, możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Przeszkolony personel pomoże Ci zebrać odpowiednie dokumenty oraz wytłumaczy, w jaki sposób przebiega cały proces.

Możesz również wykorzystać narzędzia, które pomogą Ci zebrać niezbędą dokumentację do rozliczenia kryptowalut, a do tego umożliwią Ci monitorowanie wysokości podatku od kryptowalut w ciągu całego roku.

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Raport podatkowy na Binance – co musisz wiedzieć, by rozliczyć podatek od kryptowalut

Binance jest nowoczesną platformą, która rozumie potrzeby swoich użytkowników. W związku z tym, na Binance istnieje opcja pobrania historii transakcji, która pomoże w rozliczeniu dochodu. Żeby móc skutecznie rozliczyć podatek od kryptowalut potrzebujesz dwóch informacji.

Pierwszą jest to, jaki jest Twój przychód uzyskany na skutek odpłatnego zbycia kryptowalut. Drugą potrzebną rzeczą jest koszt uzyskania przychodu. Obie te informacje możesz znaleźć na platformie Binance, o ile to wyłącznie z niej korzystasz. W ten sposób rozliczysz Binance z urzędem skarbowym.

Jak wypłacić pieniądze z Binance bez podatku? Kiedy jest to możliwe?

Są pewne sytuacje, w których nie musisz odprowadzać podatku od kryptowalut. Wiesz już, że w Polsce na chwilę obecną obowiązuje 19% podatek dochodowy od walut wirtualnych. Oznacza to, że jeżeli nie uda Ci się w danym roku osiągnąć dochodu, to nie musisz płacić podatku. Możesz wtedy bezpiecznie wypłacać pieniądze z Binance bez podatku.

Nie oznacza to jednak, że nie musisz wypełnić dokumentu PIT! Warto to robić, ponieważ stratę, którą poniosłeś w danym roku podatkowym, będziesz mógł odjąć od przychodów uzyskanych w następnym. W ten sposób zmniejszysz należność. Możesz ułatwić sobie ten proces przez współpracę z biurem rachunkowym lub zastosowanie narzędzi wspomagających dokumentowanie transakcji kryptowalutowych.

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png

Chcesz wiedzieć więcej o podatku od kryptowalut? Przeczytaj również:

PIT – rozliczenie kryptowalut – najważniejsze informacje

Gorący temat: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut - Revolut a urząd skarbowy i rozliczenie PIT

Czym jest bitbay podatek? Rozliczenie kryptowalyt na giełdzie Zonda

Coinbase - giełdowy handel kryptowalutami i podatki

Kanga Exchange a urząd skarbowy - sprawdź jakie obowiązki musisz spełnić przy rozliczeniu kryptowalut